Windy stanowią bardzo ważny element nowoczesnych budynków, a bez ich zastosowania trudno byłoby wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. W zależności od przeznaczenia mogą one służyć różnym celom, jednak w znacznej większości przypadków ich celem jest zdynamizowanie transportu ludzi bądź towarów między piętrami. Jakie rodzaje wind są jednak szczególnie popularne i po czym można poznać dobre urządzenia?
Dźwigi szpitalne – czym się cechują?
Dźwigi szpitalne to z pewnością jedna z najbardziej zaawansowanych kategorii wind dostępnych na rynku. Ich zadaniem jest bezpieczny i szybki transport pacjentów, personelu medycznego oraz profesjonalnego sprzętu. W związku z tym windy te powinny spełniać rygorystyczne normy zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i higieny. Windy szpitalne są na ogół większe niż klasyczne windy osobowe, aby były w stanie pomieścić nosze, łóżka szpitalne czy wózki inwalidzkie. Zbyt małe windy szpitalne mogłyby nie być w stanie właściwie realizować swoich zadań. Ważnym walorem dźwigów szpitalnych jest bez wątpienia płynność i cicha praca. Hałas oraz wstrząsy mogą w znaczący sposób zakłócać spokój pacjentów i wpływać źle na ich samopoczucie, dlatego producenci wind szpitalnych powinni zadbać o to, aby mechanizmy były jak najbardziej wyciszone, a jazda była naprawdę stabilna. Dźwigi szpitalne powinny cechować się absolutnie topową jakością. Jeśli szukasz naprawdę zaufanego producenta wind, który oferuje chociażby urządzenia do szpitali, to zerknij na tę stronę: https://www.lift.pl/.
Windy dla osób niepełnosprawnych – jakie funkcje powinny mieć?
Windy dla osób niepełnosprawnych są bardzo ważnym elementem budynków publicznych, w których niezbędna jest dostępność dla wszystkich użytkowników – nawet tych z ograniczoną mobilnością. Tego typu windy różnią się od standardowych dźwigów ze względu na dodatkowe funkcje ułatwiające poruszanie się osobom poruszającym się na wózku. Przede wszystkim muszą one być wystarczająco przestronne, aby pomieścić wózek inwalidzki wraz z osobą towarzyszącą. Równocześnie windy te muszą umożliwić swobodny ruch i manewrowanie wewnątrz kabiny. Dlatego powinny być zaprojektowane z dużą starannością. Dźwigi przeznaczone dla osób niepełnosprawnych powinny być na pewno wyposażone w intuicyjne panele sterowania, które są dostosowane do osób poruszających się na wózkach. Panele muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości, a przyciski powinny być łatwe do wciśnięcia. Nie można zapomnieć o tym, że niebywale istotnym dodatkiem są także oznaczenia w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych oraz sygnały dźwiękowe informujące o przybyciu windy na odpowiednie piętro. Dzięki temu z windy będzie mógł korzystać każdy, bez względu na swoją niepełnosprawność.
Po czym można poznać jakościową windę?
Jakość windy to bardzo ważny czynnik, który decyduje o jej długowieczności, bezpieczeństwie oraz wygodzie użytkowania. Przede wszystkim ważne jest, aby winda była zrobiona z solidnych materiałów, które zagwarantują jej odporność na zużycie. Kabina windy, drzwi, a także mechanizmy napędowe muszą być wytrzymałe, aby mogły sprostać intensywnemu użytkowaniu. Wysoka jakość wind jest szczególnie ważna w budynkach o sporym natężeniu ruchu, z których korzysta wiele ludzi. System napędowy to bardzo ważny element windy, który świadczy o jakości tego produktu. Warto wiedzieć o tym, że dobry producent wind stosuje zaawansowane technologie, do których zaliczamy chociażby napędy bezreduktorowe. Są one znane z tego, że zapewniają cichą, płynną i bardzo opłacalną pod kątem finansowym pracę. Jeżeli zależy Ci na tym, aby komfort korzystania z windy stał na wysokim poziomie, to napędy bezreduktorowe na pewno są godne rozważenia.
Artykuł sponsorowany