Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak uspokoić serce po amfetaminie?

27 grudnia, 2023 amfetamina

Przedawkowanie amfetaminy jest stanem zagrożenia życia, który wywołuje objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego; napady drgawkowe, przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu lub zawał serca. Jak uspokoić serce po amfetaminie? Jak pomóc osobie w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności, warto zadzwonić na pogotowie.

Zobacz też: Amfetamina a metamfetamina – różnice, działanie, skutki

Jak uspokoić serce po amfetaminie? Szybki poradnik

W pierwszej kolejności należy zadzwonić po karetkę! W trakcie czekania na przyjazd służb ratunkowych warto pić dużo wody oraz, w razie potrzeby, wykonać masaż serca. Można zastosować zimny okład lub chłodną kąpiel. Przyczyną śmierci po przedawkowaniu amfetaminy jest najczęściej paraliż mięśni oddechowych lub zatrzymanie akcji serca w przebiegu ostrej niewydolności krążenia, dlatego w razie konieczności należy udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy, zanim będzie za późno!

Pomoc ze strony ratowników medycznych osobie przy zatruciu amfetaminą to między innymi podanie środków uspokajających, głównie benzodiazepinów oraz przeciwdrgawkowych, na przykład antykonwulsanty.

Kąpiel po amfetaminie – czy działa uspokajająco?

Kąpiel po spożyciu amfetaminy nie jest skutecznym sposobem na złagodzenie skutków działania tej substancji. Amfetamina to silny stymulant, który działa głównie poprzez zwiększenie stężenia neuroprzekaźników, takich jak dopamina i noradrenalina, w mózgu. Jej działanie może prowadzić do wzrostu pobudzenia, euforii, zwiększonej aktywności fizycznej i psychicznej, a także zmniejszonego odczuwania zmęczenia.

Choć kąpiel może być relaksująca dla ciała i umysłu, to nie wpływa na eliminację amfetaminy z organizmu ani nie niweluje jej działania stymulującego. Najlepszym sposobem na zmniejszenie skutków działania amfetaminy jest odpoczynek, nawodnienie organizmu, odpowiednie odżywianie się i unikanie dalszego spożywania substancji. W przypadku zażycia amfetaminy lub innych narkotyków zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub skorzystanie z pomocy specjalistów w zakresie uzależnień.

Co to jest amfetamina?

Amfetamina (potocznie: feta, speed, amfa) – organiczny związek chemiczny, pochodna 2-fenyloetyloaminy. Znana głównie jako narkotyk, wykorzystywana jest również do leczenia ADHD, narkolepsji i otyłości. Leczenie za pomocą mikro dawek amfetaminy odbywa się pod ścisłą opieką psychiatry. Przyjmowanie amfetaminy w celach niemedycznych często wiąże się ze spożywaniem jej w ilości amfetaminy nawet kilkaset razy większym od dawek terapeutycznych. Uzależnienie od amfetaminy jest bardzo groźne dla życia i zdrowia. Ustalona dawka śmiertelna dla osoby dorosłej to zaledwie 1g narkotyku.

Jak działa amfetamina?

Amfetamina to silny stymulant ośrodkowego układu nerwowego. W leczeniu ADHD amfetamina obniża objawy związane z nadmierną aktywnością, deficytem uwagi oraz impulsywnością. Polepsza jakość życia i wyniki w nauce osób chorych. Stymulant ten poprawia uważność i świadomość, zmniejsza uczucie senności oraz zmęczenia. Pojawia się wzrost energii, poczucie większej sprawczości oraz zwiększona pewność siebie. Jest to środek silnie uzależniający, a syndrom jego odstawienia wywołuje przykre objawy, dlatego do stosowania go wskazana jest terapia. Długotrwałe zażywanie amfetaminy może prowadzić do rozwoju tolerancji na ten narkotyk i związane z tym uzależnienie.

Jakie są objawy przedawkowania amfetaminy?

Objawy spowodowane nadmiernym zażyciem amfetaminy to m.in:

  • hiperaktywność;
  • podwyższone tętno, przyspieszony lub nieregularny oddech;
  • podwyższona temperatura ciała, nadmierna potliwość, dreszcze;
  • odwodnienie, nudności;
  • szybkie bicie serca, tachykardia, ból w klatce piersiowej;
  • mętlik w głowie, utrata koordynacji, bóle głowy;
  • niekontrolowany niepokój, drgawki, bezsenność;
  • rozszerzone źrenice;
  • utrata przytomności
  • psychoza amfetaminowa – stan ten objawia się urojeniami, zaburzeniami myślenia i poczucia bycia prześladowanym.

Detoks poamfetaminowy

Najlepszym sposobem na wyjście z nałogu jest zgłoszenie się do lekarza terapeuty bądź psychiatry, który poprowadzi pacjenta bezpiecznie przez zaniechanie zażywania substancji oraz kiedy pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego. Odstawienie narkotyku samemu może być groźne dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz uzupełnienie witamin w organizmie. Przydatna w tym celu okazuje się szczególnie witamina C oraz dieta lekkostrawna, rzadziej środki przeciwbólowe a także uspokajające.

Sprawdź również:

Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.

Jak działają studia magisterskie

Redakcja ideafix.pl

Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, dietetyki i mody, a także autorami tego bloga, który powstał z myślą o dzieleniu się wiedzą i inspiracjami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

technologie do gabinetu stomatologicznego
jak dbać o wątrobę
Dlaczego jest mi ciągle zimno?

Jesteś zainteresowany reklamą?