Strona główna
Moda
Tutaj jesteś

Jak rozbić buty? Przedstawiamy 10 niezawodnych sposobów!

13 grudnia, 2023 Jak rozciągnąć buty?

Kupiłeś lub kupiłaś nowe buty, ale mimo poprawnego wyboru rozmiaru są nieco za małe, obcierają, lub są ciasne? Kupując buty często natrafiamy na problemy, gdzie buty obcierają pięty, Poznaj sprawdzone sposoby na rozciągnięcie obuwia!

1. Rozchodzić buty

Najprostszym sposobem aby rozciągnąć buty jest rozchodzenie ich! Pod wypływem ciepła i ruchu tworzywo powinno dopasowywać się do stopy. Polecamy rozbijać buty w domowym zaciszu i użyć do tego grubą skarpetkę, aby uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu, ucisku oraz bolesnych otarć.

2. Wymienić wkładki

Czasami sposobem na zbyt ciasne buty jest wymiana wkładek. Niektóre z nich mogą mieć nawet centymetr grubości, a cieńsze zamienniki można kupić z łatwością w sklepach internetowych. Taka zamiana stworzy więcej przestrzeni dla naszej stopy.

3. Wykorzystać prawidła do rozciągania

Świetnie sprawdzą się szczególnie w przypadku ciasnych butów w palcach oraz skórzanych butów. Prawidła to z reguły wykonane z drewna formy zabezpieczające przód i tył obuwia przed odkształceniami, ale można je też wykorzystać do rozciągania obuwia! Wystarczy nałożyć na prawidła mokre skarpety i pozostawić je we wnętrzu buta na całą noc.

4. Rozbić skórzane buty za pomocą gazet

Jednym z domowych sposobów na rozbicie butów skórzanych są gazety. Lekko zwilżone gazety należy zwinąć w kulki i szczelnie wypełnić nimi wnętrze obuwia. Następnie trzeba pozostawić za małe buty w tym stanie na co najmniej dobę. Ten sposób działa ze względu na to, że pod wpływem wody tworzywo ze skóry stanie się bardziej elastyczne.

5. Para wodna – domowy sposób

Aby dopasować buty na szerokość można użyć pary wodnej. W tym celu trzeba umieścić obuwie skórzane nad garnkiem z gotującą się wodą bądź użyć do tego parownicy. Należy uważać, żeby nie uszkodzić butów w procesie, albowiem opary mogą pozostawić ślady na butach ze skóry!

6. Woreczki z wodą

Do rozciągania butów domowymi sposobami należy także zastosowanie woreczków wypełnionych wodą. Należy włożyć buty do zamrażalnika i pozwolić fizyce działać. Woda zwiększy swoją objętość podczas zamrażania i będzie uciskać buty, dzięki czemu dadzą się rozciągnąć.

7. Ogrzanie suszarką

W przypadku butów lakierowanych i zamszowych świetnie sprawdzi się suszarka. Wystarczy nakierować strumień ciepłego powietrza na czubki butów, a uwieranie w palcach nie będzie już sprawiać problemu!

8. Młotek nadaje się do rozbijania tyłu

Aby rozbić buty na pięcie, można użyć do tego młotka. Wystarczy lekko opukać nim tył buta tak, aby tylna część stała się podatna na kształtowanie. Jest to świetny sposób na buty, które obcierają w piętach!

9. Profesjonalne preparaty do rozciągania

W sklepach obuwniczych znajdziesz sporo preparatów, które pomogą rozbić za ciasne buty. Zwykle sprzedawane są w formie sprayu lub pianki. Wystarczy spryskać wewnątrz obuwia, co pozwoli zmiękczyć buty. Po pół godzinie można już założyć buty.

10. Wizyta u szewca

Szewcy to profesjonaliści, którzy potrafią rozciągnąć każde buty bez uszkadzania ich cholewki. Możliwość i wynik takiej usługi uzależniony jest głównie od materiału, którego wykonane jest obuwie. Najłatwiej rozciągnąć skórzane buty, szczególnie wdzięczna do tego jest skóra naturalna. W przypadku obuwia z tworzywa sztucznego sprawa może nie być taka łatwa ze względu na ich niską elastyczność.

Zobacz też: Jak zwęzić spodnie w pasie? Kompletny poradnik zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych

pierwiastek jak wyspa

Redakcja ideafix.pl

Jesteśmy pasjonatami zdrowego stylu życia, dietetyki i mody, a także autorami tego bloga, który powstał z myślą o dzieleniu się wiedzą i inspiracjami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak działają studia magisterskie
jak zwęzić bluzkę
za duże spodnie

Jesteś zainteresowany reklamą?